Facebook Instagram Youtube

Jak zacząć nurkować? Wakacje szyte na miarę

Jak zacząć nurkować?

Morze Czerwone jest prawdziwym błogosławieństwem dla miłośników podwodnego świata. Przepiękne rafy, zaledwie 4 godziny lotu z Polski. Egipt to wprost idealne miejsce na rozpoczęcie podwodnej przygody. Jednak aby w pełni cieszyć się urokami wielkiego błękitu należy wcześniej przejść odpowiednie szkolenie. Trwa ono zaledwie 4 dni i dostępne jest praktycznie dla każdego. Nurkować mogą już 10-letnie dzieci jak i osoby w podeszłym wieku. Kurs prowadzony jest w języku polskim przez profesjonalnego instruktora. Wszystko co jest potrzebne do jego rozpoczęcia to dobry stan zdrowia oraz tzw. ABC, czyli maska, płetwy i rurka.

Nurkowe INTRO
Dla tych z Państwa, którzy nie są jeszcze przekonani, czy chcą rozpocząć podwodną przygodę, proponujemy nurkowanie INTRO, w czasie którego, pod opieką licencjonowanego instruktora zanurzą się Państwo w wodach Morza Czerwonego. Ten pierwszy krok ma na celu oswojenie się z podwodnym środowiskiem i pokazanie, że tak naprawdę nurkowanie jest fantastyczną formą rekreacji i obcowania z naturą. Oczywiście priorytetem jest bezpieczeństwo, dlatego zanurzenia odbywają się na niewielkie głębokości pod ścisłą kontrolą instruktora.

Kurs nurkowania Open Water Diver
Dla odważnych i tych, którzy chcą dołączyć do grona miłośników nurkowania proponujemy podstawowy kurs PADI – Open Water Diver (OWD). W czasie 4-dniowego kursu, składającego się z części teoretycznej i praktycznej, nasz instruktor zapozna Państwa z podstawowymi informacjami dotyczącymi bezpiecznych zasad nurkowania, nauczy Państwa obsługi sprzętu nurkowego oraz znaków umożliwiających porozumiewanie się pod wodą. Po zdanych testach teoretycznych i zaliczonych ćwiczeniach praktycznych pod nadzorem instruktora odkryjecie Państwo samodzielnie uroki płynące z nurkowania w wodach Morza Czerwonego. Kurs kończy się otrzymaniem certyfikatu OWD uprawniającym Państwa do nurkowania na głębokość do 18 m.

Dla osób towarzyszących, które chciałyby zobaczyć „jak robią to inni”, proponujemy wycieczkę na rafy i możliwość podziwiania ich z maską i rurką.

Fakty i mity o nurkowaniu

To nie prawda, że nurkowanie jest sportem ekstremalnym
Jeśli nurkowanie wiąże się z pokonywaniem dużych głębokości, to wtedy można je nazywać sportem ekstremalnym – mowa wtedy o nurkowaniu Tec. Nurkowanie rekreacyjne (Rec), z zachowaniem limitów dopuszczalnych w ramach posiadanej przez nurka licencji, jest formą rekreacji dostępną dla wszystkich ludzi. Jest to przyjemne obcowanie w przyrodą, ale za to zupełnie inną niż ta widziana na co dzień.

To nie prawda, że nurkowanie jest trudne
Dla przeciętnego człowieka nie jest trudnością opanowanie materiału z podstawowego kursu nurkowego. Trudne może być tylko przezwyciężenie strachu przed nieznanym, ale to podobnie jak z jazdą samochodem: najgorsze jest pierwsze wielkie skrzyżowanie, które wydaje się niemożliwe do pokonania. A potem okazuje się, że prawo jazdy jest dla zwykłych ludzi. Podobnie jest z nurkowaniem. W końcu miliony ludzi na świecie zakochało się w nurkowaniu, więc coś w tym musi być.

To nie prawda, że nurkowanie jest niebezpieczne
Wiele osób mówi, że po prostu życie jest niebezpieczne. W nurkowaniu, tak jak wszędzie, zdarzają się wypadki, ale większość z nich jest efektem brawury nurkujących i nieprzestrzegania zasad bezpiecznego nurkowania. Nurek rekreacyjny nigdy nie nurkuje sam, tylko zawsze w obecności partnera nurkowego. Sprzęt, dzięki postępowi technologicznemu jest już dzisiaj praktycznie niezawodny.

To nie prawda, że nurkowanie jest drogie
Na pewno jest droższe niż leżenie na plaży, bo trzeba dodatkowo zapłacić za możliwość nurkowania. Ale największym wydatkiem jest sam kurs, który rzeczywiście musimy odbyć. Pakiet 5-cio dniowego nurkowania w Hurghadzie można wykupić już za 165€, czyli cenę taką, a nawet niższą, jak tygodniowy karnet na narty w Alpach. Poza tym będąc na wakacjach możemy wykupić jeden czy dwa dni nurkowe, w zależności od naszych możliwości. Sprzęt można zawsze wypożyczyć, a ten własny kompletować powoli.

To nie prawda, że nurkować można tylko latem
Nawet w Polsce o każdej porze roku znajdziemy nad Bałtykiem nurków, którzy nie mogą spędzić jednego nawet weekendu bez nurkowania. Przez cały rok otworem stoją przed nami wszystkie cieplejsze kraje gdzie jest morze. W Egipcie lato jest uznane za najgorszy okres nurkowy, z powodu wysokich temperatur powietrza. Zatem gdy u nas kończy się lato wtedy Egipt przeżywa prawdziwe oblężenie nurków.

Chcesz dowiedzieć się więcej o nurkowaniu, poczytaj ciekawe artykuły o wiedzy nurkowej.